RECENZE – Tufo Calibra Plus 25

A je to tu. Druhý zástupce dvojice, která mi udělala obrovskou radost. Zkušenosti s pláštěm Tufo Calibra 25  (těžší, odolnější kolegové) jsem již popsal v předchozím článku. Ale co lehčí a rychlejší Calibra Plus 25?

Pokud se vám nechce číst dál, tak prozradím, že jsem z nich nadšený! Ano, klasická Calibra je hodně solidní plášť. Ale přece jen je dělaná na odolnost a velké nájezdy. Ačkoliv se Tufo se směsí a naladěním Calibry popralo velmi slušně, Calibra Plus je o kus dál. Ale to není divu, tak to bylo i myšleno. Jen chci zdůraznit, že se tato filozofie perfektně vydařila. A v čem je Calibra plus jiná, lepší?

Recenze plášťů Tufo Calibra Plus 25.

V prvé řadě hmotnost. Tufo uvádí 210 g. Já jsem navážil 215 g. To je u mě férová tolerance. A proti 248 g Calibře je to o celých 33 g méně. Další obrovský rozdíl je v bočnicích. Calibra Plus je má krásně měkké a ohebné. Což zlepšuje její pohodlí a také rychlost. Pozor, když píšu měkké, nemyslím papírové. Pořád je to poctivý plášť, který něco vydrží. Co se týká směsi, tu nemohu posoudit. Asi bude stejná jako u klasické Calibry, ale z nějakého důvodu působí Calibra Plus měkčeji, přilnavěji a rychleji. Tedy minimálně v ruce. Jak je to na silnici?

Recenze plášťů Tufo Calibra Plus 25.

Nasazeno, nafoukáno, jedeme. Oproti dřívějším 23 mm Hutchinson Atom ubírám na každém kole 10 PSI a je to tak akorát. Kolo jede svižně a pohodlí je znát. Obzvláště na Tufo Calibra Plus 25. Zdá se mi, jako žehlička. Krásně se odvaluje, pěkně tlumí drobné nerovnosti asfaltu a co mě překvapilo, pobere i menší praskliny v silnici. Je jasné, že na nich nevymetete 20 cm díru jako na fullu. Ale méně kvalitní okresky už nejsou utrpením a dá se na nich příjemně svištět.

Recenze plášťů Tufo Calibra Plus 25.

Po zajetí a přeměření šuplerou je Calibra Plus o něco širší i vyšší než klasická Calibra. Což bude jeden z důvodů vyššího pohodlí. Stejně tak jako odlehčená konstrukce. Oba pláště totiž mají protidefektovou vrstvu. Rozdíl je v tom, že Calibra Plus ji má jen pod běhounem. Kdežto obyčejná Calibra po celém povrchu pláště. To je důvod, proč je „plusko“ lehčí, poddajnější a ve výsledku rychlejí a pohodlnější. Ovšem může se stát, obzvlášť v zimě, že budete ochranu pláště potřebovat.

Recenze plášťů Tufo Calibra Plus 25.

Závěr? Cenově je Calibra Plus velmi příjemně posazená. Kvalitou zpracování je také hodně vysoko. Nepraská, nemá záseky, vypadá stále jako nová, i když má kolem 1000 km. Tím se některé dražší a prestižnější pláště pochlubit nemohou. S jízdními vlastnostmi jsem maximálně spokojen. Jedou, tlumí a také drží v zatáčkách. Je vidět, že Tufo má s high-end obutím na silniční kola bohaté zkušenosti. A i přesto, že jsou to jejich první klasické pláště, hned jsou TOP co si může cyklista přát.

Osobně vidím jako nejlepší Tufo kombinaci Calibra Plus na předním i zadním na letní ježdění. Na zimu volím Calibra Plus dopředu a klasickou, odolnější, Calibru vzadu.

Posted in Články, Novinky.