Otázka, kterou řeším s každým zákazníkem. Kdo z vás by chtěl protrpět vyjížďku s bolavým pozadím? Nejlépe ihned z jara, kdy se těšíte na první dlouhou vyjížďku, jste 50 km od domu a v tom bolest začne být nesnesitelná. A vy víte, že těch 50 km musíte dojet zpět. Pojďmě se podívat, jak sedlo na kolo vybrat nebo naopak nevybrat. Ačkoliv to není vůbec lehké a vyvrátíme při tom všechny osvědčené rady.
Ještě vás musím upozornit, že v tomto článku budu velmi stručný a neúprosný. Všichni čtenáři, kteří čekají instantní návod jak vybrat okamžitě to pravé a jediné ideální sedlo, budou muset hledat jinde. Zároveň vás chci ujistit, že všechny zkušenosti, ohledně výběru sedla na kolo, jsem odzkoušel na vlastní pozadí. A právě tyto zkušenosti vám chci předat dál.
Značky jako Specialized nebo Prologo začali pro určení správného sedla používat měření šířky pánevních kostí. Měření probíhá tak, že si sednete na gelovou podložku s tvarovou pamětí. V té pak zůstane otisk sedacích kostí a lze změřit jejich vzdálenost. Dle této hodnoty si vyberete vhodné sedlo. Zní to velmi jednoduše, že? Ale jaká je praxe?
Tato metoda je dobré vodítko a může fungovat. Ale rozhodně ji nemůžete brát jako dogma. Sám jsem si při výběru sedla touto metodou prošel a vybral sedlo Specialized Phenom šířky 145 mm. Sedlo to bylo výborné, dá se říct že dobře sedlo. Ale při delších výjezdech a zejména v terénu to nebylo úplně ono. Zjistil jsem, že mi široké sedlo vadí pro manipulaci s kolem. Proto se nelze spoléhat pouze na měření.
Další možností může být tzv. zaručená volba. Sedlo, které všichni doporučují. Píše se o něm ve všech cyklistických magazínech. Takovým sedlem je třeba Selle SMP. Sedlo velmi kontroverzního vzhledu. Avšak s dobrým nápadem. I toto sedlo jsem v honbě za ideálem zkusil. Přiznám se, byl jsem nadšený. Alespoň prvních 50 km. Pak nadšení vystřídalo drobné zklamání. U tohoto typu sedla jezdec téměř nemůže změnit pozici dopředu ani dozadu. Sedlo vás chytne na jednom místě a další možnost poposednutí je minimální. Naopak mám kamaráda, který toto sedlo vozí jako průvodce na cyklozájezdech s CK Kudrna. A za nic jiného by v životě nevyměnil.
Nejlepší způsob, jak najít ideální sedlo na kolo, si nechávám na konec. Je to jednoduchá rada, ale zdlouhavá cesta. “Zkoušet, zkoušet, zkoušet.” Tak jsem svoje sedlo našel i já. Po odzkoušení dalších pěti modelů od různých značek jsem objevil téměř všemi zatracované Fizik Tundra. Začátky byly nesmělé a nepřesvědčivé. Ale čím více jsem na sedle jezdil, tím pohodlněji jsem se cítil.
To je také důvod, proč všichni prestižnější výrobci nabízejí svá testovací sedla. V případě, že sedlo, které jste dostali ke kolu, vám nebude vyhovovat, doporučuji začít zkoušet sedla jiná, další. Jednou na to pravé narazíte.
Ano, tohle je jediný zaručený způsob jak pro sebe vybrat správné sedlo na kolo.
Rád bych na konec poznamenal, že důležitý je nejen správný model sedla. Pohodlí při jízdě rozhodně zvýší i cyklistické kalhoty s vložkou. Můžou být jak elastické, tak volné. Dalším faktorem je správné nastavení sklonu sedla. Pokud je sedlo nastaveno špatně, může nepříjemně tlačit. Ale o tom se dočtete v jednom z dalších článků.
Tundru (2) mohu potvrdit úplně stejně. Prvně celkem peklo, ale už jsem si zvykl a suprově se v něm chodí za sedlo.
Sháním teď rovnou na test i na silničku a pro svoji :)…