Úvodem si ujasněme, že pokud se baví cyklisté, pak je pedál pedálem. Výraz “šlapka” patří do jiného businessu a na tváři cyklisty vyloudí přinejlepším úsměv. V horším případě uštěpačnou poznámku.
S při výběru nového kola přichází řeč i na nové pedály. Doby, kdy byly všechny pedály stejné a ti nějvětší fajnšmekři měli klipsny, jsou pryč. Stejně tak si můžete všimnout, že spousta prodejců kol pedály na svoje kola prostě neosazuje a prodávají je bez nich. Není to proto, že by si je schovávali a pak prodávali samostatně. Ale vzhledem k počtu možností není dnes možné zákazníka uspokojit obyčejným pedálem.
Základní druhy MTB pedálů:
Klasické s kovovou klecí
Jejich výhodou je minimální cena a nejsou na ně potřeba žádné speciální boty. Prostě sednete na kolo a jedete na výlet, do práce, do obchodu. Ale tyto podály zase nedrží dobře nohu a bota může za mokra v terénu snadno sklouznout. A nejsou tak pohodlné na delší trasy.
Oboustranné nášlapné pedály
Těchto pedálů existuje více druhů a značek. Nejoblíbenější jsou pedály SPD značky Shimano. Jsou levné a téměř nezničitelné. Výhodou nášlapných pedálů je zacvaknutí boty do zámku na pedálu. Tedy noha perfektně drží na pedálu což zabraňuje jejímu sklouznutí v terénu a šetří síly při šlapání. Můžete totiž šlapat do kruhu a část energie při šlapání využít i k “tahání pedálů nahoru”. Rovnoměrnější rozložení sil při kruhovém šlapání zároven šetří vaše kolena. Nevýhodou je pořízení cyklistických bot na které našroubujete tzv. “kufry”. Kovové protikusy, které se zacvaknou do pedálu. V dnešní době si ovšem můžete vybrat turistické pohodlné modely. Takže i celodenní výlet s rodinou po atrakcích a hospůdkách se spoustou chození nemusí být utrpení. Pokud aspoň někdy vyrazíte na další vyjížďku, pak koupě SPD pedálů nebudete rozhodně litovat.
Jednostranné nášlapné pedály
Velmi často dostávám dotazy od zákazníků na tento typ pedálů. Přiznám se, nejsem jejich příznivcem. A to z několika důvodů. Jsou obvykle dražší. Zacvakávací zámek je pouze na jedné straně a pedál se na tuto stranu převažuje. Tedy, pokud zrovna jedete v tretrách a chcete se zacvaknout, při každém nasedání na kolo musíte otočit pedál zámkem nahoru. Což začne být časem velmi otravné. To vede k poslední poznámce. A tou je reálná zkušenost lidí tyto pedály používající. Většina zákazníků, kteří přeci jen jednostranné pedály pořídili, během sezony přešla na pedály oboustranné. Jak jednou ukusíte jízdu na SPD pedálech, už nikdy nebudete chtít jezdit bez nich. A to ani pár kilometrů v létě na bazén.
Pokud uvažujete nad koupí nového kola a plánujete jezdit delší vyjížďky a třeba i na cyklodovolenou, pak rozhodně přemýšlejte nad nášlapnými pedály. Jejich výhody jsem popsal již výše (snadnější šlapání, menší zátěž na kolena, nehrozí sklouznutí nohy). Spoustu lidí odradí strach z toho, že “nevycvaknou”. Ano, první vyjížďku možná zažijete horké chvilky při vycvakávání na poslední chvíli. A možná si i jednou lehnete do trávy. Ale velice rychle si tuhle zkušenost zapamatujete a dostanete “do krve”. Pak už si bude jen a jen užívat výhody a nebude chtít jinak.