Cyklomiminko aneb jak se staví kolo! Díl I.

Proč „cyklomiminko“? Stavba kola je v podstatě takové zrození, kdy z jednotlivých dílů vzniká celek, dospělý jedinec, který během stavby dostává tvar a podobu. Já vím, možná Vás zklame, že jsem si na tento seriálek vybral právě kolo silniční, ale uznejte, takový kousek jako RB RR si o to vyloženě říká!

Pokud Vám uniklo, na jakém rámu budem stavět, podívejte se na minulý článek.

1. Možností kde a jak začít je mnoho, řekněme tedy, že první namontujeme kliky. Předtím, než vůbec začneme s montáží je důležité se ujistit, zda je závit dobře vyřezaný a čistý. Stejně tak čela středového domečku musí být dobře začištěná. Závit je také třeba lehce namazat vazelínou aby „nezarostl“ a dal se v budoucnu vyměnit.

RB034

2. Po správné montaži středového složení je dobré lehce namazat osu klik a nasunout dovnitř ložisek. Kliky se musí protlačit až nadoraz, aby bylo možné namontovat levou kliku.

RB036

3. Na levé straně nasuneme na tisícihran levou kliku a dorazíme ji opět k ose.

RB039

4. Předtím, než kliky dotáhneme, musíme správně nastavit jejich přitažení ke středové ose. Nesmí být mezi nimi a ložisky mezera, ale také nesmí být přitaženy příliš, protože se tak zkracuje životnost ložisek. K tomu slouží plastová závěrná matice, která je trvalou součástí klik.

RB040

5. Pokud je vše správně seřízeno, konečně můžeme kliky finálně utáhnout. Pokud si chceme být jisti správným utažením, použijeme momentový klíč. Není to sice nejlevnější kus nářadí, ale pomůže nám předejít zejména zničení drahých částí v případě přetažení.

RB044

6. Když jsou kliky konečně na svém místě, můžeme začít s přehazovačkou. Opět je dobré lehce namazat závit, poté již nám nic nebrání přehazovačku namontovat.

RB046

7. Opět přichází na řadu momentový klíč a správné utažení šroubu přehazovačky

RB047

8. Přehazovačka zatím nevyžadovala moc umu, ale přesmykač je dobré nastavit hned při montáži a ne až při finálním seřizování.

RB048

9. Při montáži přesmykače je důležité dodržet dvě věci. První je rovnoběžnost přesmykače s převodníky. Druhou je správná výška přesmykače nad zuby převodníků. Chybně nastavená výška může v lepším případě pouze způsobit nepřesné řazení, v horším zničení přesmykače.

RB052

10. Dnešek uzavřeme montáží zadní brzdy. Je dobré si zkontrolovat, zda po přitažení nesedí čelisti na rámu. V takovém případě přidáme pod brzdu jednu nebo dvě kruhové podložky a přiměřeně dotáhneme.

RB053

Posted in Články, Jak se staví kolo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *