Cyklomiminko aneb jak se staví kolo! Díl II.

Je tu další díl seriálu o stavbě kola. Na kultovním rámu RB RR jsme si zatím ukázali jak postavit „základ“. Nyní budeme pokračovat, už to začíná mít tvar!

11. Otáčení řídítek a následně vidlice umožňuje hlavové složení. Pro jeho perfektní funkci je třeba správná instalace za pomoci lisu hlavového složení.

DSC_2416

12. Postupně utahujeme závit do doby, než misky hlavového složení dosednou do rámu. Během lisování je třeba dát pozor aby se misky zasouvaly rovnoměrně.

DSC_2419

13. Pokud existuje na kole místo, kde se rozhodně vazelínou nešetří, tak je to právě ložisko hlavového složení. Často jsou seriová kola vazelínou nepolíbená a po pár měsících provozu ložiska zreznou a hlavové složení začne nepříjemně křupat.

DSC_2423

14. Protikusem klavového složení je kroužek na vidlici, který je potřeba narazit speciální narážečkou podle průměru krku vidlice.

DSC_2425

15. Pokud máme vidlici s karbonovým krkem, musíme použít speciálního ježka, kterým se pak vymezí vůle hlavového složení.

DSC_2442

16. Hotovo, vidlici můžeme konečně namontovat.

DSC_2443

17. Krk vidlice zasuneme do hlavové trubky, nasadíme podložky pod představec, samotný představec a víčko, přes které celou sestavu uchytíme. U karbonových vidlic je důležité nechat kousek vidlici trčet nad představec aby byl perfektně přichycen. Proto je vidět i jedna podložka nad představcem.

DSC_2448

18. Teď už jen přiměřeně dotáhnout…

DSC_2450

Posted in Články, Jak se staví kolo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *