Rohy na horské kolo – ano nebo ne?

Trendy se mění. A to neplatí jen pro módu, ale samozřejmě i pro cyklistiku. Kdysi dávno byla doba, kdy rohy na MTB měly 18 cm nebo dokonce tvořily jakýsi zvlášní kruh nad řídítky. Postupem času se rohy na horském kole zkracovaly až dnes téměř vymizely. Jsou rohy na MTB dnes opravdu zbytečné?

Říká se, že trocha historie nikoho nezabije. Pojďme se na moment podívat do pravěku horských kol. Byla to kola s pevnou vidlicí, ne příliš účinnými brzdami, těžkými převody a úzkými řídítky. Kola dělaná na rychlou jízdu po polní cestě nebo šotolině. Postupně jezdci začali sbírat odvahu a pouštět se do stále divočejších a náročnějších tras. Přišly odpružené vidlice, řídítka se rozšiřovala, nastoupily hydraulické brzdy a o celoodpružených kolech ani nemluvím.

Pohodlí na dlouhých cestách krajinou pomalu vytlačila potřeba mít kolo, které je perfektně ovladatelné v těžším terénu. Při sjezdech, na kořenech, mezi kameny. S touhle potřebou se začaly řídítka rozšiřovat až do dnešní podoby, kdy 800 mm šířka řídítek není problém. Tento trend ještě více umocnil nástup 29” kol. 29”ky jsou přece jen lenivější a jezdec uvítá větší páku při ovládání.

Ale vraťmě se k rohům. Zákazníci se mě často ptají, zda rohy na horské kolo nebo ne. Obecně lze říci, že pokud si na kolo vyberete prohnutá řídítka, tzv. “vlaštovky”, tak se rohy nedávají. Vzhledem k šíři a prohnutí řídítek vypadají na takovém kole zvláštně. Pokud odhlédneme od estetiky k praktičnosti, pak přichází na řadu možnost zaháknutí za rohy v terénu. V momentě, kdy zachytíte větev na úzké pěšině, věřte, že to nebude příjemné.

Na jaká řídítka dát rohy bez problémů? Na rovná řídítka, většinou s klasickou šíří 580 mm. Na takováto řídítka jsou rohy dělaná a roky prověřená. Ovšem jezdec, který si tuto sestavu bude přát si musí být jist, že kolo bude používat pouze na klidné toulky přírodou a nebude se pouštět do náročnějšího terénu.

Pokud přece jen váháte a raději volíte “vlaštovky” s rohy, dám vám jednu radu. Než rohy koupíte, zkuste několik týdnů jezdit bez nich. Během té doby zjistíte, jestli rohy opravdu potřebujete a nebudou vám překážet.

Posted in Články, Údržba, servis a nastavení kola.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *