4 tipy jak vybrat správnou velikost horského kola

Správná velikost horského kola je stěžejní částí každého výběru. Můžete si koupit kolo za sto tisíc, ale pokud zvolíte špatnou velikost, bude jízda trápením, ne požitkem. Když si horské kolo kupujete přímo na prodejně, je samozřejmostí ho vyzkoušet, projet se. Podle nastavení kola pro jízdu už poznáte, jestli je něco špatně nebo ne. S dobrou radou by měl přispět i prodavač, což bohužel není vždy pravidlem. Proto doporučuji vždy vybírat v osvědčených prodejnách s dobrými recenzemi.

Situace je složitější při nákupu kola na internetu. Možnost kolo vyzkoušet odpadá. Proto je dobré co nejvíce zvážit všechna možná hlediska při výběru velikosti.

 • Jaká je velikost horského kola, které již máte doma?

Většina cyklistů již kolo má a chce ho vyměnit za novější, lehčí, lépe fungující model. Ačkoliv se geometrie rámů v čase trošku mění, může se staré kolo stát dobrým vodítkem pro výběr velikosti horského kola nového. Zpravidla se dá velikost kola určit dle této tabulky:

Velikost Délka sedlové trubky Výška postavy
S 15“ 160-169 cm
M 17“ 170-178 cm
L 19“ 178-185 cm
XL 21“ 186-193 cm

Tedy, pokud vaše staré kolo mělo velikost 19“ (L) a sedlo vám dobře, není důvod velikost měnit. Toto platí, pokud se pohybujete v uvedené výšce postavy k dané velikosti. Je-li vaše výška 174 cm a jezdili jste na kole velikosti 21“ (XL), pak je něco špatně. Ano, často slyším názor „mě se na tom kole jezdí dobře“. Ale zpravidla je to jen síla zvyku a po přesvědčení k výběru správné velikosti je nový majitel šťastný a dá mi za pravdu.

Na různých značkách kol se můžete setkat se sudým odstupňováním velikosti kol. Například 16″, 18″ nebo 20″. Neliší se až tak moc od lichých velikostí a lze použít také zveřejněnou tabulku. Přesnější výpočet pro stanovení velikosti takového rámu je na konci článku.

 • Velikost horského kola kamarádů v okolí

Řekněme si to upřímně, výběr nového horského kola je velká událost a snažíme se posbírat co nejvíce informací z okolí, než si kolo objednáme. Není tedy nic jednoduššího, než si při vyjížďce půjčit kolo podobně vysokého kamaráda a vyzkoušet, jak mi velikost jeho kola sedne. Opět je zde riziko, že i kamarád si může vybrat špatně. Tím se vracíme k pomocné tabulce doporučených velikostí rámů.

 • Online kalkulátory

Existuje několik webových pomůcek, které po zadání vašich tělesných rozměrů spočítají ideální velikost kola. Mezi nejznámější patří tento kalkulátor. Nevýhodou je jejich zaměření spíše na silniční než horská kola. A často se jejich teoretické výpočty nesetkávají s reálnou nabídkou rámů na trhu.

 • Jednoduchý domácí výpočet

Velikost horského kola je zpravidla určena jedním rozměrem. Tím je délka sedlové trubky. Tu právě označují čísla jako je 17“, 19“ nebo 21“ v palcích. Tedy například 17“ x 2,54 = 43,2 cm. Tento základní údaj určuje, zda dosáhnete na pedály. Nebo v opačném případě, jestli vám bude stačit sedlovka. Pro to, abychom dokázali toto číslo správně porovnat a odvodit potřebnou velikost horského kola, si musíme změřit délku nohou. Jak to udělat? Měření vypadá vtipně, ale při výběru správné velikosti horského kola hodně pomůže.

Budete potřebovat svinovací metr a knihu. Postavte se zády ke zdi a knihu si vsuňte mezi nohy hřbetem nahoru tak, abyste na ní jakoby seděli. Nyní změřte vzdálenost hřbetu knihy od země. Toto je délka nohou pro výpočet velikosti horského kola.

Já mám například při výšce 182 cm délku nohou 86 cm. Co to pro výběr velikosti znamená? 86 cm je tedy vzdálenost pedálu v dolní úvrati k sedlu kola. Když od této hodnoty odečteme délku klik 17,5 cm a výšku sedla cca 5 cm, dostaneme číslo 64,5 cm. Vysunutí sedlovky z rámu by mělo být cca 15-20 cm, takže tyto dvě čísla odečteme od předchozího a dostaneme 44,5 a 49,5 cm. Jak jsme si řekli, délka sedlové trubky v případě velikosti rámu 17“ je 43,2 cm. Tedy 17“ je mi malá a musel bych vysunout sedlovku přes doporučený limit. Velikost 19“ má délku sedlové trubky 48 cm, což odpovídá uvedeným limitům. Naopak 21“ má 53,3 cm, což už je hodně a měl bych sedlovku příliš zasunutou.

Tento výpočet prozradí daleko víc, než jen výška postavy. Na jaře jsem měl například zákazníka, který byl 192 cm vysoký. Ale nohy měl delší jen o centimetr než já. Automaticky by měl mít rám velikosti 21“. Ale vzhledem k tomuto měření jsme sáhli po velikosti 19“, přizpůsobili posed dlouhému trupu a zákazník je spokojený.

Tento postup také doporučuji u žen a dívek. Ty mají zpravidla delší nohy v poměru k celkové výšce postavy než muži. V některých případech je tedy potřeba zvolit velikost rámu větší s kratší horní rámovou trubkou pro zachování pohodlí při jízdě.

Věřím, že jsem vám pomohl s určením správné velikosti horského kola. Pokud stále ještě tápete a potřebujete třeba i konkrétní radu, napište do komentářů nebo mne přímo kontaktujte.

Posted in Články, Údržba, servis a nastavení kola.

12 Comments

 1. Dobrý večer.Chci si pořídit novou devětadvacítku a proto sháním info o ideální velikosti rámu.Při délce nohou 84.5 cm mi podle vašeho výpočtu vychází 42-47cm.Vejdu se na 17 i 19 palců.Vzít raději 17 a případně upravit např.délkou představce nebo 19 ?
  Děkuji za radu.

  • Dobrý den pane Janoto, záleží také na geometrii samotného rámu. Osobně bych doporučil spíše 17″ rám s delší geometrií. Bude v terénu lépe ovladatelný než 19″ rám a pro délku Vašich nohou stále dostačující.

  • Dobrý den, jsem přesvědčen, že velikost 18″ bude ideální. Další možnou variantou by byla velikost 17,5″. Větší velikost už bych nebral, bude to zbytečně moc.

 2. Dobrý den. Mám zájem o kolo značky GT 29″ a nemůžu se rozhodnout na velikosti rámu. Měřím 174 cm a v rozkroku mám 79cm. Podle výšky by to mělo být 17″ ale podle rozkroku 15″. Poradíte? Děkuji Igor

  • Dobrý den,

   v tomto případě se přece jen stále kloním k velikosti 17″. Velikost 15″ by byla velmi malá.

 3. Dobrý den, takže myslíte, že při výšce 178 cm je velikost rámu 22´ (55 cm) hodně velká? Asi jo že? Jedná se o kolo horské kolo Merida. Moc děkuji.

  • Dobrý den,

   pokud se jedná o horské kolo, tak při Vaší výšce je velikost 22″ přímo obrovská 🙂 Doporučil bych velikost 17,5″ nebo 18″. Více ne.

 4. Dobrý den,
  chci se zeptat na velikost kola Author Spectra – je ve velikosti 16′ nebo 18′. Měřím 171 cm a délku nohy mám 79. Kterou velikost byste mi prosím doporučil…
  děkuji

  • Dobrý den,

   toto není lehké odpovědět, ale přece jen bych volil velikost 16″. 18″ by už byla dost veliká.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *