4 tipy jak vybrat správnou velikost horského kola

Správná velikost horského kola je stěžejní částí každého výběru. Můžete si koupit kolo za sto tisíc, ale pokud zvolíte špatnou velikost, bude jízda trápením, ne požitkem. Když si horské kolo kupujete přímo na prodejně, je samozřejmostí ho vyzkoušet, projet se. Podle nastavení kola pro jízdu už poznáte, jestli je něco špatně nebo ne. S dobrou radou by měl přispět i prodavač, což bohužel není vždy pravidlem. Proto doporučuji vždy vybírat v osvědčených prodejnách s dobrými recenzemi.

Znáte někoho, kdo vybírá nové kolo? Získejte odměnu za doporučení nebo mu udělejte radost slevou navíc 🙂Situace je složitější při nákupu kola na internetu. Možnost kolo vyzkoušet odpadá. Proto je dobré co nejvíce zvážit všechna možná hlediska při výběru velikosti.

 • Jaká je velikost horského kola, které již máte doma?

Většina cyklistů již kolo má a chce ho vyměnit za novější, lehčí, lépe fungující model. Ačkoliv se geometrie rámů v čase trošku mění, může se staré kolo stát dobrým vodítkem pro výběr velikosti horského kola nového. Zpravidla se dá velikost kola určit dle této tabulky:

Velikost Délka sedlové trubky Výška postavy
S 15“ 160-169 cm
M 17“ 170-178 cm
L 19“ 178-185 cm
XL 21“ 186-193 cm

Tedy, pokud vaše staré kolo mělo velikost 19“ (L) a sedlo vám dobře, není důvod velikost měnit. Toto platí, pokud se pohybujete v uvedené výšce postavy k dané velikosti. Je-li vaše výška 174 cm a jezdili jste na kole velikosti 21“ (XL), pak je něco špatně. Ano, často slyším názor „mě se na tom kole jezdí dobře“. Ale zpravidla je to jen síla zvyku a po přesvědčení k výběru správné velikosti je nový majitel šťastný a dá mi za pravdu.

Na různých značkách kol se můžete setkat se sudým odstupňováním velikosti kol. Například 16″, 18″ nebo 20″. Neliší se až tak moc od lichých velikostí a lze použít také zveřejněnou tabulku. Přesnější výpočet pro stanovení velikosti takového rámu je na konci článku.

 • Velikost horského kola kamarádů v okolí

Řekněme si to upřímně, výběr nového horského kola je velká událost a snažíme se posbírat co nejvíce informací z okolí, než si kolo objednáme. Není tedy nic jednoduššího, než si při vyjížďce půjčit kolo podobně vysokého kamaráda a vyzkoušet, jak mi velikost jeho kola sedne. Opět je zde riziko, že i kamarád si může vybrat špatně. Tím se vracíme k pomocné tabulce doporučených velikostí rámů.

 • Online kalkulátory

Existuje několik webových pomůcek, které po zadání vašich tělesných rozměrů spočítají ideální velikost kola. Mezi nejznámější patří tento kalkulátor. Nevýhodou je jejich zaměření spíše na silniční než horská kola. A často se jejich teoretické výpočty nesetkávají s reálnou nabídkou rámů na trhu.

 • Jednoduchý domácí výpočet

Velikost horského kola je zpravidla určena jedním rozměrem. Tím je délka sedlové trubky. Tu právě označují čísla jako je 17“, 19“ nebo 21“ v palcích. Tedy například 17“ x 2,54 = 43,2 cm. Tento základní údaj určuje, zda dosáhnete na pedály. Nebo v opačném případě, jestli vám bude stačit sedlovka. Pro to, abychom dokázali toto číslo správně porovnat a odvodit potřebnou velikost horského kola, si musíme změřit délku nohou. Jak to udělat? Měření vypadá vtipně, ale při výběru správné velikosti horského kola hodně pomůže.

Budete potřebovat svinovací metr a knihu. Postavte se zády ke zdi a knihu si vsuňte mezi nohy hřbetem nahoru tak, abyste na ní jakoby seděli. Nyní změřte vzdálenost hřbetu knihy od země. Toto je délka nohou pro výpočet velikosti horského kola.

Já mám například při výšce 182 cm délku nohou 86 cm. Co to pro výběr velikosti znamená? 86 cm je tedy vzdálenost pedálu v dolní úvrati k sedlu kola. Když od této hodnoty odečteme délku klik 17,5 cm a výšku sedla cca 5 cm, dostaneme číslo 64,5 cm. Vysunutí sedlovky z rámu by mělo být cca 15-20 cm, takže tyto dvě čísla odečteme od předchozího a dostaneme 44,5 a 49,5 cm. Jak jsme si řekli, délka sedlové trubky v případě velikosti rámu 17“ je 43,2 cm. Tedy 17“ je mi malá a musel bych vysunout sedlovku přes doporučený limit. Velikost 19“ má délku sedlové trubky 48 cm, což odpovídá uvedeným limitům. Naopak 21“ má 53,3 cm, což už je hodně a měl bych sedlovku příliš zasunutou.

Tento výpočet prozradí daleko víc, než jen výška postavy. Na jaře jsem měl například zákazníka, který byl 192 cm vysoký. Ale nohy měl delší jen o centimetr než já. Automaticky by měl mít rám velikosti 21“. Ale vzhledem k tomuto měření jsme sáhli po velikosti 19“, přizpůsobili posed dlouhému trupu a zákazník je spokojený.

Tento postup také doporučuji u žen a dívek. Ty mají zpravidla delší nohy v poměru k celkové výšce postavy než muži. V některých případech je tedy potřeba zvolit velikost rámu větší s kratší horní rámovou trubkou pro zachování pohodlí při jízdě.

Věřím, že jsem vám pomohl s určením správné velikosti horského kola. Pokud stále ještě tápete a potřebujete třeba i konkrétní radu, napište do komentářů nebo mne přímo kontaktujte.

Posted in Články, Údržba, servis a nastavení kola.

76 Comments

 1. Dobrý večer.Chci si pořídit novou devětadvacítku a proto sháním info o ideální velikosti rámu.Při délce nohou 84.5 cm mi podle vašeho výpočtu vychází 42-47cm.Vejdu se na 17 i 19 palců.Vzít raději 17 a případně upravit např.délkou představce nebo 19 ?
  Děkuji za radu.

  • Dobrý den pane Janoto, záleží také na geometrii samotného rámu. Osobně bych doporučil spíše 17″ rám s delší geometrií. Bude v terénu lépe ovladatelný než 19″ rám a pro délku Vašich nohou stále dostačující.

  • Dobrý den, jsem přesvědčen, že velikost 18″ bude ideální. Další možnou variantou by byla velikost 17,5″. Větší velikost už bych nebral, bude to zbytečně moc.

 2. Dobrý den. Mám zájem o kolo značky GT 29″ a nemůžu se rozhodnout na velikosti rámu. Měřím 174 cm a v rozkroku mám 79cm. Podle výšky by to mělo být 17″ ale podle rozkroku 15″. Poradíte? Děkuji Igor

  • Dobrý den,

   v tomto případě se přece jen stále kloním k velikosti 17″. Velikost 15″ by byla velmi malá.

 3. Dobrý den, takže myslíte, že při výšce 178 cm je velikost rámu 22´ (55 cm) hodně velká? Asi jo že? Jedná se o kolo horské kolo Merida. Moc děkuji.

  • Dobrý den,

   pokud se jedná o horské kolo, tak při Vaší výšce je velikost 22″ přímo obrovská 🙂 Doporučil bych velikost 17,5″ nebo 18″. Více ne.

 4. Dobrý den,
  chci se zeptat na velikost kola Author Spectra – je ve velikosti 16′ nebo 18′. Měřím 171 cm a délku nohy mám 79. Kterou velikost byste mi prosím doporučil…
  děkuji

  • Dobrý den,

   toto není lehké odpovědět, ale přece jen bych volil velikost 16″. 18″ by už byla dost veliká.

 5. Dobrý den,

  Mám 174cm a výšku v rozkroku 80-81, mám velikost rámu 17″ ale nejsem si jistý jestli jsem udělal správně, na výběr je ještě 19″ a kola jsou 29″. Jde o kolo Kross level B2. Děkuji za radu. 😉

  • Dobrý den,

   dle popsaných informací jste rozhodně udělal dobře a větší rám by byl již moc velký na Vaši postavu.

 6. Dobrý den, měřím 192 cm a délku nohy mám 89 cm, jaká velikost rámu bude pro mě vhodná?
  Uvažuji o koupi kola cube attention do 29

  • Dobrý den,

   ve Vašem případě bych doporučoval velikost 20″. Ale od výrobce, který dělá nižší a delší rámy. Což je například Trek, Cannondale nebo z dostupnějších Felt. Rámy Cube jsou vysoké a kratší, cože není s Vaším poměrem trup vs. nohy dobrá kombinace.

 7. Dobrý den, mám výšku 186cm a délka nohou je 88cm, neustále jsem u většiny výrobců MTB 29 kol na rozmezí vel. L a XL, čemuž odpovídá většinou vel. L 19″, případně 19,5″ s délkou sedlové trubky 50cm tak jak je tomu u mého vyhlédnutého modelu Fcus raven elite, ve vel 50, nicméně se obávám, zdali mi kolo nebude malé a nemám volit velikost větší a přiklonit se tak k modelům vel. XL, poradíte mi prosím?

  • Dobrý den,

   co takhle zvolit velikost rámu 20″? Ta bude ideální. Popřípadě i 19,5″ by stále šlo, je jen o 5 mm menší než uváděná velikost 50 u kola Focus Raven. Je třeba se dívat na geometrie rámů a reálné délky sedlové trubky. Označení L nebo XL jsou často velmi zavádějící a mohou se dle výrobce lišit až o celou jednu velikost.

 8. Dobrý den,
  prosím o radu – měřím sice 179cm , ale mám krátké nohy – vnitřní délka jen 71cm.
  Nejsem si jisty zda vzit 29″ nebo jen 27,5″ a už vůbec nevím v jaké velikosti.
  Můžete mi doporučit rám pro oba rozměry?
  Diky

  • Dobrý den,

   v tomto případě doporučuji 17″ rám s delší geometrií. Volba zda 27,5″ nebo 29″ záleží spíš na stylu jízdy a typu terénu.

 9. Dobrý den, měřím 183 cm a délka nohou 85 cm. Volím kola „29“ a taky laboruju. Mám vybraný Author Traction. Volil byste spíše 19 nebo 21? Díky za odpověď. Staré kolo mám na „26“ a rám 20,5.

  • Dobrý den,

   ve Vašem případě bych rozhodně volil 19″. S Vašimi proporcemi jste přímo modelový příklad pro 19″ velikost rámu 🙂

 10. Myslim, ze jsem na te 19′ mel sedlo vys, nez doporucenych 20 cm. Jeste jsem znovu provedl mereni nohou a spis mi vychazi, ze pri vysce 183 mam nohy 88 cm. Asi jsem pred tim nedrzel knihu zcena vodorovne ☺To je na hrane, co myslite? Ale vzhledem k tem velkym kolum 29 tedy opravdu nevim.Kazdopadne diky za rychlou reakci ☺

  • Pak je taky otázka, jestli vozíte správně nastavenou výšku sedla. Mnoho lidí má sedlo velmi vysoko a pak při jízdě natáčí pánví a nemůže tak docílit ideálního šlapání. Já osobně mám nohy 86 cm a vysunutí sedlovky cca 17 cm s nízkým sedlem Fyzik Tundra II. Tedy s 88 cm jsme na 19 cm a méně dle použitého sedla. Naopak ve velikosti 21″ bude sedlovka zasunutá pouze cca 14 cm, což je do terénu málo. Pro ježdění po asfaltu dejme tomu, ale pak bych naopak doporučil jiný typ kola.

  • Dobrý den,

   co se týká velikosti rámu, tak rozhodně M pro Vaši postavu. Ovšem zaráží mě jedna věc. Nic proti Vámi zmíněné značce, ale na kole s takovou geometrií bych nepřál nikomu jezdit. Ta může vyhovovat snad jedině někomu, kdo má extrémně dlouhé nohy a zároveň extrémně krátký trup a ruce.

   • Díky za odpověď, zatím jsem kola nezkoušel, nedokážu si ty rozměry převézt do reality 🙂 Myslím, že mám tělo v průměru. Bylo by tedy krátké? Ještě na něco se zaměřit? Děkuji za odpověď

    • Ano, ten Bergamont je opravdu hodně krátký. A to ani nemluvím o tom, že je to 29″ka a navíc v dnešní době dlouhých rámů. Doporučoval bych kdekoliv zkusit nějaká testovací kola.

 11. Dobrý den, vybírám MTB 29″ ale nemůžu se rozhodnout s velikostí rámu.
  Mám výšku 179, rozkrok 82, zkoušel jsem CTM Rasal 3.0 vel 20″, ale výška rámu byla už moc. 18″ se mi zdá zase malá.
  Dále kross level B7 vel M malá, vel.L velká k rozkroku.
  Je nějaký výrobce s vhodnou geometrií na moji postavu?
  Děkuji

  • Dobrý den,

   na Vaši výšku vidím velikost 18″ nebo 17,5″ jako ideální. Tahle čísla značí délku sedlové trubky. Pokud jsou Vám tato kola malá – krátká, tak volit výrobce, který při stejné výšce dělá rámy delší. Problém těchto supermarketových značek je právě v jejich nedomyšlené geometrii. Zkuste obejít další výrobce a zkoušet. Možná nebudou mít tak lákavou cenu, ale bude se Vám na tom dobře jezdit.

 12. Dobry den,chtel bych se zeptat zda vybrat od cube 29″ spis velikost ramu 19″ nebo 17″ pri vysce 177 cm a delce nohou 84 cm predem dekuji

  • Dobrý den,

   pro určení velikosti kola potřebuji vědět Vaši výšku a délku nohou. Zda je dané kolo dobrá volba? No, za ty peníze se dá vymyslet daleko lepší sestava.

 13. Dobrý den. Koupil jsem 29″ horské kolo Stevens Applebee 2014. Vybral jsem velikost rámu 18″ Měřím 181cm a výšku rozkroku mám 86cm. Teď váhám, zda jsem velikost zvolil správně. Nebo zda by se při jiné velikosti dalo dostat z kola ještě víc. Děkuji.

  • Dobrý den,

   myslím, že Vámi zvolená velikost je v pořádku. Větší, v tomto případě 20″, by už byla na Vaši postavu velmi velká a v terénu by se hůře manévrovalo.

 14. Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, chci si kupovat nové kolo, měřím zhruba 173,5 a výška rozkroku zhruba 85 cm. Prodejce mi doporučil 19 podle postavy a délky nohou. Jedna se o toto kolo:https://www.cube.eu/en/2017/womens-series/access-wls/cube-access-wls-pro-whitenmocca-2017/. Je pro mě 19 akorat? Neměla bych mít třeba spíš tu 17? Na té 19 jsem se zkoušela projet, připadala mi v pořádku, na 17 jsem ale neseděla. Takže rozdíl nevím. Děkuji

  • Dobrý den,

   na Vaši postavu je velikost 19″ u zmíněného kola v pořádku. Jedná se o dámský model, který má geometrii přizpůsobenou přesně Vašim proporcím, tedy malá výška, ale dlouhé nohy.

 15. Dobrý den, narazil jsem na tuhle diskusi a jelikož mám poslední dny dilema s výběrem nového kola, chci Vás poprosit o radu.
  Nové kolo bude téměř 100% značky cube, velikost kol bude pravděpodobně středních 27,5 palce, jaká velikost rámu by byla vhodna na moji postavu? Měřím cca 182-183cm a mám nohu délky cca 82-83cm.

  Předem moc děkuji za odpověď.

  • Dobrý den,

   dle výšky bych doporučil velikost L. Ovšem vzhledem k relativně krátkým nohám bych se díval po geometrii, kde je rám nízký a dlouhý. Ideální proporce rámu by byly: výška sedlové trubky cca 450 mm, efektivní horizontální délka cca 610 mm. Zkuste hledat podle toho napříč různými výrobci.

 16. Dobrý den,…
  mám horské kolo TREK velikost 21,5″ /kola29/ , měřím 187, výška rozkroku 84. Zkoušel jsem velikost rámu 19,5″ /dle značení fa TREK/, na tomto kole jsem se necitíl dobře, připadal mi rám krátký, na kole jsem seděl jak vosa na bombonu a nechtěl jsem to řešit dlouhým představcem (teď mám 90 mm) s velikostí 21,5″ jsem spokojen , jen duševně trpím, že když stojím tak mezi rámem a rozkrokem nemám 5 cm. A tak stále váhám zda jsem koupil dobře či nikoliv,. I když už je pozdě bycha honit, děkuji předem za úvahu a odpověď.l

  • Je to složité dilema, ale dle mého jste měl sáhnout po vel. 19,5″. Tedy alespoň v případě, že to kolo máte do terénu a ne pouze na upravené cesty. Je zvláštní, že kolo od značky Trek Vám přišlo krátké. Jejich rámy mají spíše delší geometrii.

 17. Dobry den.
  Chtěl bych se zeptat jakou velikost ramu byste mi doporučil pri výšce 190cm delka nohou83-84cm,jestli koupit 19″ nebo 20″
  Dekuji za odpoved

  • Dobrý den, při těchto proporcích je to velmi těžké rozhodování, viz pán níže. Klonil bych se k nízkému, co nejdelšímu rámu. Tedy těžko radit pouze dle velikosti, je třeba porovnat i geometrie rámů.

 18. Dobrý den zvažuji koupi nového horského kola jaký by měl být rám při výšce 193cm.Vnitřní délka nohou 90cm.Nebo i případnou značku dle geometrie.Děkuji

 19. Dobrý den, zvažuji koupi kola GHOST Kato9 (2017), měřím 170, vnitřní délka nohou cca 72 cm. Váhám, zda velikost S (16,5″) či M (18″). Velikost M jsem si mohl projet a nebylo to úplně ono.
  Díky.

  • Dobrý den,

   ano, jak píšete, velikost 16″ bude ideální. Z dvou uvedených kol bych volil Leader Fox. Ale ještě lépe by vyšlo kolo stavěné. Za stejnou cenu dostanete stejně osazené kolo jako je v odkazech, ale navíc se vzduchovou vidlicí. S tou bude kolo daleko, daleko lehčí a tím i příjemnější pro jízdu.

 20. Dobrý den,…
  uvažuji o koupi kola 29″ , velikost 26″ jsem měl značku TREK /vel. rámu 21/, se značkou jsem spokojen a nemám potřebu měnit.
  Dle Vašeho výpočtu / měřím 184, délka nohou 84/ mi vychází délka sedlové trubky 41,5 – 46.5. Trek má délky sedlových trubek 18,5″ –
  44,4, 19,5″ – 47,0, 21,5 -52,1. Ideal dle výpočtu je kolo s velikostí rámu 18,5″, což se mi zdá kolo malé / už i vzhledem k dřívějšímu kolu 26″ a velikosti rámu 21/ Zvolil bych tedy velikost rámu 19″ což je při výpočtu délky sedlové trubky 0,5 cm mimo vypočtenou mez.
  Je to vhodná volba ?
  děkuji za názor

 21. Dobrý den,
  vybírám nové MTB pro manželku, tentokrát již 27.5″ na rámu MRX. Měří 162 cm, délka nohy 70cm. Ve výběru rámu je 15.5 nebo 17.5, takže to bude spíš 15.5, že? Dříve měla na 26″ rock machine MTB 16.5 a vyhovovalo jí to. Díky moc za radu!

 22. Zdravím Vás, potřeboval bych poradit s výběrem vhodného kola, mám cca 191-192cm cca 100kg kolo jsem si vybral na úplně běžné ježdění, jelikož mám po hodně vážné havárii, takže vyloženě na rehabilitaci po cyklostezce, nebo úplně mírný terén, kola beru vel.29 ale pořád se nemůžu rozhýbat s velikostí rámu jsem statnej a nohy mám poměrně dlouhé vybral sem kolo zn.Kross level b3, ale velikost 21 nebo 23 (L-XL) myslíte, že by jste mi poradil díky moc za odpověď..

  • Dobrý den,

   volil bych velikost 21″. Ale záleží to i na délce nohou. Pokud máte velmi dlouhé nohy, pak spíše velikost 23″.

 23. Dobrý den,

  moc bych vás chtěla poprosit o radu při výběru velikosti kola. Vyhlédla jsem si 29“ MTB Superior XP 909. Měřím 168 cm a délku nohy mám 79 cm. Váhám mezi velikostmi 15,5“ (to mi přijde málo) a 17,5“. Jakou velikost byste mi doporučil? Děkuji za odpověď.

  • Dobrý den,

   pro Vaši postavu rozhodně velikost 15,5″. Větší velikost už se bude špatně ovládat a bude příliš vysoká. Velikost 17,5″ je vhodná pro postavy výšky až tak od 173 cm.

 24. Dobrý den,
  řeším velikost rámu pro mou ženu, výška 178 cm, délka noh 86 cm , jedná se o Trek fuel ex 8 2017.
  podle tabulek je přesně na rozhraní 18,5 -19,5 . Dosud jezdí HT Superfly 19 s delším představcem,tak mám obavu ,aby fuel ex ,který má krátký představec,nebyl krátký….

  Děkuji za odpověď.

  • Dobrý den,

   při těchto proporcích bych doporučil velikost 19,5″, které v reálu odpovídá 18,5″ (dříve značeno Virtual/Actual). Bude lépe sedět na délku nohou. Co se týká představce, tak nemusíte mít strach. Geometrie Trek Fuel EX 8 2017 je velmi dlouhá a proto je osazují kratšími představci.

 25. Dobrý večer,uvažuji o koupi kola TREK Top Fuel 8(2016),měřím 183cm,výška rozkroku 86cm.V nabídce je velikost 19,5 a 21,5.Ovšem nerozumím tomu,že tato velikost je uvedena na rámu kola jako „virtual“ a pod ní je uvedena velikost o palec nižší s popisem „actual“.Jakým údajem se tedy mám řídit a jakou velikost byste mi doporučil?Moc díky za info.

  • Dobrý den,

   Pro Vaši výšku jednoznačně doporučuji velikost 19,5″. Sám mám 182 cm (někdy 183), rozkrok 87 cm, a vozil jsem Treky Fuel EX a Remedy ve19,5″ Virtual a neměnil bych. Uvedené hodnoty Virtual a Actual jsou z důvodu geometrie, kdy Trek dělá dlouhé a zároveň nízké rámy. Tedy, Virtual značí, že rám má délku běžnou pro 19,5″ rámy, ovšem sedlová trubka je dlouhá 18,5″, což značí Actual. Vím, je to možná složitější, ale má to svoji logiku a jejich geometrie jsou jedny z nejvychytanějších.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *