SQlab
Bolavý zadek, mravenčení v dlani, bolavá záda. Není snad jediné cyklistky a cyklisty, kteří by toto nezažili. Tohoto tématu jsem se už dotkl v mém dřívějším článku. Ale tehdy jsem netušil, co se mi v těchto dnech dostane do ruky. Měl jsem to štěstí exkluzivně otestovat sedla a další příslušenství německé firmy SQlab.
SQlab není jen firmou na výrobu cyklo-komponent. O cyklo-komponenty tam jde paradoxně až v poslední řadě. SQlab je totiž hlavně o lidském tělu, jeho anatomii, odchylkách jednotlivých těl od standardu a hlavně pohodlí.
Jak to vlastně vzniklo? Čistě z potřeby zakladatele Tobiase Hilde, který za svoji cyklistickou kariéru prodělal spoustu operací a najednou začal velmi pociťovat nepříjemnosti při jakékoliv nedokonalosti v jeho posedu. Proto se spojil s lékaři a výzkumníky na lékařských fakultách a začali zkoumat vliv jednotlivých komponent na lidské tělo. Hráli si s tvarem, úhly, nastavením a dalšími detaily než našli hledaný ideál. Navíc zjistili, že každý člověk je trochu jiný a potřebuje drobné odchylky od masově vyráběných dílů.
Zní to příliš neuvěřitelně? Ze začátku jsem byl k těmto produktům dosti skeptický. Už několikrát za svůj cyklo-život jsem se setkal s něčím, co mělo punc “nejpohodlnější” nebo podobně. A po vyzkoušení mnohdy čekalo nepříjemné překvapení. Ne však v tomto případě. Ale pojďme se na to podívat podrobněji.
Sedla SQlab
Správné, nebolavé sedlo. To je snem každého, kdo alespoň občas vyjede na kole. Člověk odzkouší několik sedel, vybere to nejmenší zlo a pak relativně spokojeně jezdí. Ale co když se to dá udělat ještě lépe?
Do teď jsem si sám prošel spletitou cestou k hledání sedla, které by mi vyhovovalo. Ale až nyní jsem zjistil, že jsem si spoustu trápení mohl ušetřit. S vhodnou pomocí je to vlastně docela jednoduchá záležitost. Jen musíte vědět jak na to. Nebo vám někdo musí dobře poradit.
Šířka a měření
Tohle je věc, bez které se při výběru sedla na kolo neobejdeme. Nikdy, nikdo. A přitom je to velmi jednoduchá záležitost, kterou s kusem kartonu, tvrdou židlí, tužkou a pravítkem, zvládne doma každý.
Jak si změřit šířku sedacích kostí při výběru sedla na kolo?
- Vezměte kus kartonové krabice. Pozor, “vlnky” nesmí být předem pomačkané.
- Položte karton na tvrdý, rovný podklad.
- Sedněte si na karton a snažte se co nejvíc vmáčknout pozadí do vlnek. Tohle platí zejména pro lehčí váhy. Pomáhá zvednout paty aby nohy s tělem sevřeli ostřejsí úhel a sedací kosti se vytlačily. Jen dejte pozor, abyste se při tom neposouvali.
- Sesedněte.
- Nyní uvidíte v kartonu dvě prohlubně. Někdy pomůže se podívat trochu z boku, aby byly lépe zřetelné.
- Najděte středy prohlubní a udělejte tam tužkou čárku nebo křížek.
- Vezměte pravítko a změřte vzdálenost středů prohlubní.
Kolik vám vyšlo? Bude to číslo někde mezi 10 – 16 cm, u některých žen možná i více.
Já osobně jsem na 11,5 cm. To použijeme jako příklad pro další zjištění vhodné šířky sedla na kolo. Protože kdo si myslí, že je s výběrem šířky sedla u konce, je na omylu.
Zadek bychom měli. Ale co na to říká váš jízdní styl?
Tahle část je stejně důležitá, jako samotné měření. Ve zkratce lze říct, že čím sportovnější posed na kole, tím užší sedlo je třeba mít. A naopak, čím vzpřímenější posed, tím širší sedlo. Tohle pravidlo má dva důvody. Prvním je rozložení hmotnosti těla na plochu. Protože čím vzpřímeněji sedíte, tím větší procento vaší hmotnosti tlačí na sedací kosti a tato síla je pro pohodlí třeba rozložit na větší plochu. Druhým důvodem je volný pohyb stehen při šlapání, což je zase případ sportovního, nataženého posedu. Čím položenější posed máte, tím více místa potřebujete pro pohyb stehen kolem sedla a tím užší sedlo si vybíráte.
K rychlému a přesnému určení slouží následující tabulka.
Pokud se bavíme o tlaku na sedací kosti a prostor pro stehna, pak má SQlab ještě jednu vychytávku. Tou je do detailu promyšlený boční profil sedla. Když se na něj podíváte z boku, vidíte rovnou přední část, která je určena pro poposednutí v případě stoupání v terénu a díky svojí šířce poskytuje dostatečnou oporu.
To největší tajemství je ovšem ukryto v zadní části. Ta se oproti části přední zvedá. Proč? Jednoduše proto, že když posadíte svoje sedací kosti ve správné pozici na zadní část, tak na nich bude spočívat veškerá hmotnost vašeho těla. Navíc je zde ještě kruhový žlábek, který výrazně odlehčuje perineální oblasti. Tedy všechna nervová a krevní řečiště jsou jakoby “ve vzduchu” a nedotýkají se sedla.
Závěrem bych rád zdůraznil častý omyl při koupi “pohodlného” sedla. Obzlášťe ženy mají tendenci říci “hlavně, aby bylo měkké!”. Měkká sedla jsou nebezpečná v tom, že se pod vahou těla velmi rychle protlačí a vy pak stejně sedíte na plastové skořepině, která dává sedlu tvar. Proto je lepší tvrdší, ale promyšleně tvarované sedlo než naomak měkké a zdánlivě pohodlné.
Pohodlí navíc?
Pokud si myslíte, že jsme dosavadním výběrem vhodného sedla na kolo vyčerpali všechny možnosti, jak si zpříjemnit jízdu, tak jste na omylu. Je toho ještě více!
Není tajemstvím, že při šlapání do pedálů se naše pánev pohupuje. Tím pádem je naše hmotnost chvíli na jedné straně, chvíli na straně druhé. A tato nerovnoměrnost, navíc dynamická, opět způsobuje otlaky a bolest.
Co s tím?
Řešení je překvapivě jednoduché. Zjistil jsem, že sedla SQlab se dodávají ve dvou variantách. A to ve variantě klasické, tak ve variantě se systémem Active.
Systém Active je speciální konstrukce, která právě umožňuje nahýbání sedla do stran podle toho, jak člověk šlape. Aby toho nebylo málo, tak je systém Active dotažen k dokonalosti tím, že si můžete přizpůsobit jeho tuhost podle vaší hmotnosti. K sedlu dostanete sadu tří elastomerů, kdy pro lehké váhy je určen ten nejměkčí a pro těžší jedince nejtvrdší.
Tím pádem se sedlo pod vašimi sedacími kostmi pohybuje v souladu s pánví a tlak na jednotlivé strany se rozkládá rovnoměrně a bez rázů. Stejně tak je tento pohyb přirozený pro bederní páteř, protože je stejný jako při chůzi. A výsledkem je pohodlná jízda.
Tvar a rovina sedla
Pro drsné zacházení
Radost s perfektně padnoucího sedla trvá přesně do doby, než se poprvé poškodí. A to, obzvlášť na MTB sedlech, přichází velice brzo. I na tohle se myslelo. Sedla pro MTB mají na nejexponovanějších místech použitou speciální kevlarovou tkaninu, kterou jen tak neprodřete. Proto se z nového sedla můžete těšit i po několika karambolech. Je to sice drobnost, ale kdo to už zažil, tak ví, že není zanedbatelná.
Pokud není cokoliv jasné, ptejte se v komentářích níže a já vám velmi rád poradím.